+36 36 431 008 szetaeger@szetaeger.hu

SZETA EGRI ALAPÍTVÁNYA

Szakmai fórumot tartottunk

„Egyrészt azért nem szeretek {iskolába járni}, mert le szoktak engem cigányozni az osztálytársaim. (..) És a tanárok között is vannak fajgyűlölők, ezt kimondom. De igazából szeretek járni, mert szeretek tanulni, mert nem szeretnék szőlőbe járni. (…) Többre szeretném vinni” (13 éves tanuló).

2024. október 4-én rendeztük meg az egri Bartakovics Béla Közösségi Házban szakmai fórumunkat, amelyen az Egyeztessük jogainkat! Párbeszéd kezdeményezése öt településen c. projektünk főbb eredményeit, illetve a projekt keretében készült kutatás tapasztalatait mutattuk be. A szakmai fórum szűk körben, mintegy 25 fő részvételével zajlott, de több civil szervezet, az egri Család és Gyermekjóléti Központ (Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság), az Egri Szalaparti EGYMI és Kollégium és az Egri Arany János Általános Iskola, Szakiskola és Kollégium is képviseltette magát.

A résztvevőknek köszönjük, hogy eljöttek és megosztották véleményüket, gondolataikat a téma kapcsán. Eger minden általános iskoláját és több környező kistelepülés iskoláját is meghívtuk, hiszen nagyon fontos lett volna, hogy az iskolák képviselői, a pedagógusok is elmondják saját tapasztalataikat, reflektáljanak az általunk gyűjtött információkra. Ez sajnos nem nagyon sikerült…

A kutatás során öt helyszínen összesen 21 alkalommal fókuszcsoportok keretében beszélgettünk hátrányos helyzetű szülőkkel és tanulókkal az iskolával kapcsolatos tapasztalataikról, köztük iskolai jogsértésekről, hátrányos megkülönböztetésről, az oktatás színvonaláról, a gyerekek lemaradásáról, a pedagógusok nem megfelelő attitűdjéről és kommunikációjáról. Emellett elemeztük a vonatkozó jogszabályokat és az intézményi szintű dokumentumokat. Szembetűnő, hogy a pedagógiai programok és a házirendek tartalma, deklarált céljaik gyakran nagyon távol állnak a valóságtól, a szülők és a tanulók által tapasztalt iskolai gyakorlatoktól.

A projektről itt olvashat bővebben, a kutatási beszámoló itt érhető el.