Célok, megfontolások
Az "Együtt, közöset" projekt célja az volt, hogy a Szomolyai Magyar Roma Egyesülettel közösen - a helyi kulturális értékek fejlesztése és felmutatása érdekében - olyan kulturális eseményeket valósítsunk meg, amelyek alkalmat adnak a roma és nem roma csoportok közötti párbeszédre, az interkulturális kommunikációra. Szakmai tevékenységünk a helyi roma civil szervezetek fejlesztését célozta, illetve a settlementházak működésén alapult. Az volt az elgondolásunk, hogy a helyi egyesületek - hagyományaikra, saját ötleteikre építve - településükön szervezzenek meg és koordináljanak egy-egy alkotócsoport. Hat kistelepülésen (Bükkszentmárton, Egerbakta, Hevesaranyos, Sirok, Szajla, Szomolya) alakultak ilyen csoportok, amelyek a projekt során - szakemberek vezetésével, folyamatos háttér támogatással - kitalálták és megvalósították "kulturális termékeiket", amelyekkel több alkalommal a nyilvánosság elé léptek.
Az érintett falvak lakóinak száma 300 és 1900 fő között változik; a legkisebb Bükkszentmárton, a legnépesebbek Sirok és Szomolya. A cigány népesség becsült aránya Sirokban 15 százalék, a többi teleülésen az arány ennél jóval magasabb, akár 50-60 százalék. A településeket jól ismerjük, hiszen több éve, folyamatosan jelen vagyunk életükben: közösségi (settlement) házakat hoztunk létre, kapcsolatba kerültünk a mélyszegénységben élő emberek jelentős részével, tanulási és készségfejlesztő képzéseket indítottunk, közösségi programokkal aktivizáltuk a helyi lakosságot; helyi civil szervezeteket hoztunk létre vagy erősítettünk meg; számos eszközzel igyekeztünk bővíteni a helyi (nem csak) szegény és/vagy roma közösség erőforrásait.
A gazdasági-társadalmi erőforrások hiánya miatt nemcsak a szegénység súlyos probléma ezekben a falvakban, de sok a konfliktus is. A feszültségek olyan társadalmi folyamatokban érhetők tetten, mint az oktatási-nevelési intézmények szegregálódása, az alacsony státuszú lakosság térbeli elkülönülése, kirekesztődése. Ugyanakkor az évek során ezekben a falvakban számos olyan helyi értéket, erőforrást találtunk, amelyek kulturális termékké fejlesztése és értékként való felmutatása csökkentheti a helyi társadalmi konfliktusokat, emeli a hátrányos helyzetű csoportok, különösen a romák elfogadását, presztízsét. Megközelítésünk szerint a "kulturális termékeket" nem kívülről kell behozni ezekre a hátrányos helyzetű településekre, a hangsúlyt a belső kulturális erőforrások fejlesztésére kell helyezni.
A projekt két kiemelt célcsoportja:(1) a kulturális termékeket befogadó települések, helyi társadalmak, összesen közel 6000 fő; (2) a kulturális termékeket, alkotásokat létrehozó roma és nem roma emberek közösségei, összesen 60-70 fő.
Tevékenységek, projektelemek
A projekt kezdeti szakaszában (2016. június), a helyi egyesületek segítségével szerveztük meg mind a hat érintett településen azokat a tájékoztató fórumokat, amelyeken ismertettük a program céljait, kereteit, tervezett tevékenységeit és lehetőségeit (ppt_telepulesi.pdf). A települési szintű tájékoztatókon a megvalósító és együttműködő szervezetek, az alkotócsoportok biztos és potenciális tagjai, illetve Egerbakta és Sirok polgármestere vettek részt.
A helyi kapcsolatoknak, ismeretségeknek és szervezésnek köszönhetően az alkotócsoportok viszonylag rövid időn belül elkezdtek dolgozni, szorosan együttműködve a helyi civil szervezetekkel: a Szomolyai Magyar Roma Egyesülettel, a Bükkszentmártoni Faluszépítők Egyesületével, az Egerbaktai Kaptár Egyesülettel, a Laskó-forrás Egyesülettel (Hevesaranyos), a Siroki Roma Magyar Egyesülettel és a Tarnagyöngye Egyesülettel (Szajla). A hat községben folyamatosan bővítettük a csoportok, a csoporttagok, illetve közvetve a tágabb közösség erőforrásait. A közös munka során különböző szakemberek, művészek bevonásával segítettük "kulturális termékeik" fejlesztését. Az alkotócsoportok - a vezető szakemberek iránymutatása mellett - maguk találták ki, hogy milyen irányba induljanak el, saját maguk dolgozták ki módszereiket, kulturális termékük létrehozásnak, fejlesztésének lépéseit, eszközeit. A projekt során minden csoport több fázisban, több helyszínen mutatta be "termékét". Minden településen - közösségi-szabadidős programok keretében - az egyes alkotócsoportok sorra bemutatták, hogy hol tartanak, illetve, hogy végül hova jutottak. Aktív részvételükkel szerveztünk és valósítottuk meg rendezvényeket, közösségi programokat - többek között - a Romák Világnapja és a Roma büszkeség napja alkalmából Egerben.
Az alkotócsoportok által létrehozott kulturális alkotások, "termékek" településenként:
- Bükkszentmárton: vesszőből font kosarak, tálcák, kaspók, textil-fonással készült lábtörlők, selyemfestéssel készült sálak, kendők, képek.
- Egerbakta: Baktarom együttes (autentikus cigány zene), 70 műsorszámból álló 2 órás műsor.
- Hevesaranyos: Amaro Somnakaj táncegyüttes, 1 órás táncműsor és 2 órás cigány táncház vezetése.
- Sirok: roma motívumok, színvilág felhasználásával szoknyák, blúzok, kendők, táskák, nyakláncok, fülbevalók.
- Szajla: Titok c. közösségi színházi produkció.
- Szomolya: Phralenca együttes, 30 műsorszámból álló 1 órás műsor. Street Art csoport, 22 db közösségi installáció.
A projekt során 37 kulturális programra és interaktív foglalkozásra került sor, amelyeken összességében több száz roma és nem roma ember találkozott.
További videók a projekt történéseiről, az alkotócsoportok munkájáról.
Projektadatok
Projekt címe, száma: "Együtt, közöset." Interkulturális kapcsolatépítés hat kistelepülésen - HU07-02225-B2-2016
Megvalósítók: Szegényeket Támogató Alap Egri Alapítványa (főpályázó), Szomolyai Magyar Roma Egyesület (partner).
Együttműködő szervezetek: Bükkszentmártoni Faluszépítők Egyesülete (Bükkszentmárton), Egerbaktai Kaptár Egyesület (Egerbakta), Laskó-forrás Egyesület (Hevesaranyos), Siroki Roma Magyar Egyesület (Sirok), Tarnagyöngye Egyesület (Szajla).
Projekt időtartama: 2016.05.01. - 2017.04.30.
A projekt összköltsége: 62 906 935 Ft
A támogatás összege: 56 552 365 Ft
A projekt támogatója: EGT Alap és Norvég Alap